10097825_1   ارتباطات این روزها جزئی جدایی ناپذیر از تجارت است. اما معمولاً هزینه ارتباطات ( به هر نوعی که باشد ) جزو دغدغه های صاحبان تجارت است. از این رو مدیران همواره در پی یافتن راهکارهایی جهت فرار از پرداخت هزینه های سرسام آور تماس ها هستند. در سال های اخیر،گسترش استفاده از فن آوری VoIP  باعث کاهش هزینه های مخابراتی شده است. شاید شما نیز شنیده باشید که استفاده از VoIP هزینه کمتری نسبت به استفاده از شبکه های مخابراتی سنتی دارد. اما معنی این عبارت چیست؟ یا به بیان بهتر اینکه شما چطور می توانید با استفاده از VoIP هزینه ها را کمتر کنید؟ پاسخ این سوال فراتر از یک مقاله ی کوتاه خواهد بود، ولی به اختصار توضیحاتی ارائه می گردد. پیش از اینکه وارد جزئیات شویم بهتر است بدانید که VoIPدر بسیاری از مواقع رایگان است. به عنوان مثال هنگامی که از Skype جهت برقراری ارتباط با یک حساب کاربری Skype دیگر استفاده می­ کنید در حقیقت از VoIP بهره می گیرید و هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنید. تنها هزینه ی شما جهت برقراری این ارتباط ، هزینه اتصال به شبکه اینترنت خواهد بود . در حقیقت، استفاده از شبکه اینترنت در برقراری ارتباط VoIP،  باعث کاهش هزینه های ارتباطی می گردد . همانطور که در مثال بالا پیداست شما با پرداخت هزینه نسبتاً کمی به اینترنت متصل می شوید و طرف دوم تماس نیز به همین عنوان به اینترنت متصل می شود و از طریق شبکه اینترنت تماس برقرار می گردد. توجه داشته باشید که از اینترنت تنها جهت برقراری تماس تلفنی استفاده نمی کنید و کاربردهای بسیار دیگری نیز وجود دارد. از این رو این فن آوری بسیار مقرون به صرفه است. با توجه به آنچه مطرح شد ملاحظه می کنید که بین دو نقطه ای که قصد برقراری تماس VoIP دارید می بایست که ارتباطی از جنس ارتباط اینترنت ( TCP/IP ) وجود داشته باشد. ارتباط مبتنی بر پروتکل TCP/IP ممکن است از طریق اینترنت، اینترانت یا ارتباط بی سیم برقرار شود. در صورتی که بتوانید با استفاده یکی از روش های ذکر شده بین دو نقطه ارتباط برقرار کنید، حال شما حاضر هستید که به کمک فن آوری VoIP هزینه ارتباط بین دو نقطه را کاهش دهید. روش های مختلف برقراری ارتباط VoIP در ذیل بررسی شده است :

با استفاده از IP Phone

این روش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شما تنها می خواهید یک ارتباط محدود بین دو نفر داشته باشید. با داشتن ارتباط TCP/IP و خرید دو دستگاه IP Phone قادر هستید که بین دو نقطه بدون پرداخت هیچ هزینه ای ( غیر از هزینه برقراری ارتباط TCP/IP ) ارتباط را برقرار کنید.

با استفاده از VoIP Gateway

زمانی از گیت وی VoIP جهت برقراری تماسی استفاده می شود که شما نیاز داشته باشید خطوط مخابراتی شهری را از یک نقطه به نقطه دیگری منتقل کنید. مثال واضح این کاربرد زمانی ست که شما صاحب یک کارخانه هستید که بیرون شهر واقع شده است و کارخانه شما دارای دفتر مرکزی در شهر است. با این روش می توانید چند خط شهری را با استفاده از ویپ به کارخانه منتقل کنید؛ با این روش زمانی که از کارخانه با خطوط شهری تماس می گیرد هزینه تماس ها هزینه درون شهری است و هزینه تماس بین شهری پرداخت نمی کنید. یا حتی با این روش می توانید چند خط داخلی مرکز تلفن سنتی ( سانترال ) دفتر مرکزی را به خطوط داخلی مرکز تلفن سنتی ( سانترال ) کارخانه متصل کنید. در این صورت تماس های داخلی کارخانه به دفتر مرکزی و برعکس نیز بدون هزینه انجام خواهد شد.

اتصال مراکز تلفن تحت شبکه ( IP PBX ) به هم

زمانی از این روش استفاده می­شود که شما در هر نقطه از مراکز تلفن تحت شبکه استفاده می کنید، در این صورت با وجود ارتباط TCP/IP تقریباً 99 درصد راه را طی کرده اید. تنهاچیزی که نیازدارید انجام تنظیمات مربوطه است.

دیدگاه (2) به اشتراک بگذارید:

برچسبها : مقالات Voip ،
security code