انواع کابل ها برای محیط انتقال شبکه

 

محیط انتقال سیم یخود به دو دسته تقسیم می شود:

 

الف) کابل مسی: که از یک یا چند رشته سیم مسی  برای انتقال سیگنال های الکتریکی استفاده می شود.

 

ب) کابل فیبر نوری: که از چند رشته تار نازک از جنس ترکیبات مخصوص مانند پلاستیک فشرده یا سیلیس که ضریب شکستی نزدیک به ضریب شکست شیشه دارند، استفاده می شود.

در محیط انتقال سیمی (کابلی) سه نوع کابل متداول وجود دارد:

 

الف) کابل هم محور Coaxial مانند کابل آنتن تلویزیون رنگی

ب) کابل زوج به هم تابیده مانند سیم تلفن

ج) کابل فیبر نوری

 

الف) کابل هم محور Coaxial: در واقع ترکیبی از Co و Axial به معنی هم محور می باشد. و


انواع پیکربندی شبکه
30 اردیبهشت 98

انواع همبندی های شبکه

 

اجزای یک شبکه را می توان به روش های مختلف طبق یک طرح یا نقشهٔ مشخص به هم متصل نمود که به این طرح و نقشه اتصال، پیکربندی (هم بندی)  شبکه می گویند. به عبارت دقیق تر هم بندی دارای دو حالت فیزیکی و منطقی می باشد، در حالت فیزیکی چگونگی اتصال ظاهری اجزای شبکه مشخص می شود که به وسیله کابل به هم متصل می شوند و حالت منطقی آن، نحوهٔ تبادل اطلاعات و چگونگی دسترسی رایانه ها به محیط انتقال را مشخص می کند.

 

هم بندی خطی:

   در این نوع همبندی تمام سیستم ها با یک کابل به هم متصل شده اند. زمانی که یک رایانه اطلاعات را ارسال می کند به تمام رایانه ها ارسال می شود و رایانه ای که دارای آدرس مشخص می


نویز در شبکه
29 اردیبهشت 98

نویز در شبکه

 

  

 

 

از جمله مشکلاتى که در شبکه به وجود مى آید، نویز است. نویز عامل مخربى است که شکل سیگنال ها را تغییر مى دهد و باعث بروز اختلال مى شود. عوامل مختلفى باعث به وجود آمدن نویز مى شوند. تعدادى از این عوامل عبارتند از: حرارت، القا و هم شنوایى.

حرارت: حرارت باعث مى شود الکترون ها در جهات نامشخص شروع به حرکت نمایند؛ اىن  حرکت گاهى با سیگنال ها هم جهت شده و اندازه و شکل آنها را که همان الگوى سیگنال هاست، تغییر مى دهد و این به معنى اىجاد نویز است.

القا: نویزهاى القاىى نویزهایى هستند که موتورهاى مکانیکى مثل موتور ماشین ىا وسایل الکتریکى مانند موتورهاى الکتریکى وسایل خانگى تولید مى کنند، اىن وسایل شبیه یک آنتن فرستنده عمل مى


پهنای باند در شبکه
29 اردیبهشت 98

پهنای باند در شبکه 

 

در واقع پهنای باند بیانگر این می باشد که به طور هم زمان چند بیت می‌تواند از کنار هم رد شوند. برای ارتباطات شبکه ای پهنای باند به حداکثر میزان انتقال اطلاعات که می تواند در لحظه بر روی رسانه ارتباطی منتقل شود اشاره می کند. این نوع پهنای باند با واحد بیت در ثانیه که به اختصار bps گفته می شود، اندازه گیری می شود.

پهنای باند یا Bandwidth، پهنای ارتباطی است که داده ها از طریق آن و از فضای وب شما انتقال می‌یابند. البته این مساله رابطه مستقیمی با تعداد بازدید سایت شما ندارد. یک بازدید از صفحه 100 کیلوبایتی به همان مقدار پهنای باند مصرف می‌کند که 100 بازدید از یک صفحه یک کیلوبایتی مصرف خواهد کرد. پس هنگام انتخاب یک میزبان برای سایت خود همواره به این


استاندارد 802.11
29 اردیبهشت 98

استاندارد802.11

 

در سال 1997 انجمن IEEE استاندارد 802.11 را برای WLAN به تصویب رساند، که از مشخصات آن انتقال داده ها با سرعت 1 تا 2mbps بود. اما با آمدن استاندارد 802.11b سرعت به 11mbps با فرکانس 2.4GHZ رسید. معمولا شبکه هایی که از این استاندارد استفاده می کنند، ترافیک اطلاعاتی پایینی دارند و بیشتر برای اشتراک گذاری اینترنت و برنامه های سبک استفاده می شود. چرا که معمولا سرعت اینترنت پایین تر از 1mbps می باشد. با توجه به سرعت این استاندارد به راحتی جوابگوی کاربران شبکه خواهد بود. در ضمن قیمت تجهیزاتی که با این استاندارد کار می کنند، ارزان است.

 

   استاندارد دیگری به نام 802.11g وجود دارد که در همان محدوده فرکانسی 2.4GHZ کار میکند و به لحاظ سرعت بالایی که دارد، معمولا برای عملیات اشتراک گذاری پرونده


استاندارد های شبکه
29 اردیبهشت 98

استاندارد های شبکه توسط انجمن IEEE

 

در ارتباطات شبکه با رعایت انواع مختلفی از استانداردهای شبکه -استانداردهای مختلفی که توسط IEEE به تصویب رسیده اند- اطمینان حاصل می شود که داده ها دقیقا به جایی که باید منتقل شوند در واقع می توان گفت با رعایت استاندارد شبکه، کابل کشی و نحوه انتقال داده به درستی انجام می شود.
استاندارد شبکه دستورالعمل هایی را تعریف می کند که امکان دسترسی کامپیوترها به رسانه ها را فراهم می کند. این دستورالعمل ها همچنین انواع رسانه ها، سرعت های مورد استفاده در انواع کابل های فیزیکی و انواع تکنولوژی شبکه های بی سیم را تعریف می کنند.

استاندارد شبکه 802 که توسط IEEE تصویب شده، شامل یک خانواده از استانداردها است که مشخصات لایه فیزیکی تکنولوژی ها را از اترنت تا بی سیم پوشش می دهد. این

معرفی انواع شبکه های کامپیوتری TAN-PAN-MAN-LAN-WAN

 

شبکه های کامپیوتری به اتصال دو یا چند دستگاه (مانند کامپیوتر،ساعت‌های هوشمند،لپ‌تاپ،تلویزیون و…) که قابلیت انتقال اطلاعات بین خود را دارند گفته می‌شود.این شبکه ها باعث تسهیل ارتباطات میان کاربران شده و اجازه می‌دهد کاربران منابع خود را به اشتراک بگذارند. در این مطلب انواع شبکه های کامپیوتری را معرفی خواهیم کرد.

 

شبکه WAN(Wide Area Network)

WAN   برگرفته از (wide-area network) ،‌ یک شبکه ارتباطی است که یک حوزه جغرافیائی گسترده نظیر یک شهرستان ، استان و یا کشور را تحت پوشش قرار می دهد. این نوع شبکه های کامپیوتری دارای مشخصات منحصربفرد مختص به خود می باشند که آنان را از یک شبکه محلی متمایز می نماید .

همچنین یک WANمتشکل از مجموعه ای از LANها متصل به

 

  در دهه اخیر شبکه های کامپیوتری به عنوان یکی از بسترهای سریع و کم هزینه ارتباطی مطرح شده اند. این سیر تدریجی منجر به ایجاد روشی شده است که با سازماندهی آن ، می توان سریع تر از هر روش دیگری به اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

   تجارت جهانی روی اینترنت و شبکه های رایانه ای به سرعت به صورت مفاهیم کارآمد مطرح می شود. فرقی نمی کند شما در کدام نقطه از کره زمین قرار دارید، در هر لحظه که اراده کنید می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را حتی به صورت صوت و تصویر بر روی شبکه دریافت کنید. اگر نیاز به تبادل مالی هم داشته باشید به سرعت میتوانید با کارت اعتباری خود تبادل ارزی حفاظت شده داشته باشید.

   برخی اوقات لازم است به منظور تبادل اطلاعات و استفاده

مسلما IPv6 یکی از بزرگترین و فراگیرترین تغییراتی بود که بر روی ساختارهای پایه ای اینترنت اعمال شد.تغییری که در طول 20 سال گذشته بی سابقه بوده است. در حقیقت نسخه 1 تا 3 پروتکل IP هیچگاه به کار برده نشد، همین اتفاق برای نسخه پنجم نیز افتاد. IPv4 تا زمانی که تمامی پروتکل ها به درستی وظایف خود را انجام می دانند یک چیز واقعاً مفید بود، به خصوص که طراحی آن به سال 1970 باز می گشت و امتحان خود را پس داده بود. اما این مجموعه یک سری مشکلات داشت؛ هر کامپیوتر بر روی شبکه احتیاج به آدرس اینترنتی مخصوص خود داشت و IPv4 فقط 32 بیت داشت. چون 30 سال قبل به علت مسائل تکنیکی تعداد کل وسائل مربوط به شبکه از 32^2 یا 429467296 کمتر بود – چیزی نزدیک به 2 میلیارد –

در اینجا چند نکته قابل تامل است؛ 1) در //:https اطلاعات ابتدا به کد تبدیل شده و به سرور ارسال می گردد. سپس این کد در سرور رمز گشایی شده و به زبان قابل فهم بر می گردد. این کار مقداری زمان بر بوده و بنابراین سرعت //:https از سرعت //:http کمتر است. 2) تعداد از شرکت های امنیتی مانند Verisign و Goddady این سرویس را ارائه می دهند که جهت تبدیل اطلاعات سروری که شما به آن متصل شده اید به این سرور ها مراجعه می کند. 3) بعد از وارد شدن با پروتکل //:https، اطلاعاتی در رابطه با امنیت اعمال شده در سایت و گروه ارائه دهنده این امنیت نمایش داده می شود. این اطلاعات معمولا (در اکثر مرورگر ها) بصورت قفلی در پایین صفحه موجود بوده و بعد از کلیک بر روی آن این اطلاعات را مشاهده خواهید کرد. 4) در