پهنای باند در پروژه دوربین مداربسته

 

به حداکثر حجم اطلاعات قابل عبور در واحد زمان در هر یک از بخش های شبکه پهنای باند گفته می شود. به عنوان مثال وقتی یکی از پورت های سوییچ شبکه دارای پهنای باند 100Mbps باشد، به این معناست که در یک ثانیه حداکثر می تواند حجم 100Mbps اطلاعات را از خود عبور دهد و اگر حجم اطلاعات وارد شونده به آن بیشتر از این مقدار شود، موجب تاخیر و اختلال در سیستم خواهد شد.

 

عوامل موثر در میزان اشغال پهنای باند

---کیفیت دوربین ( MP )

هر چه مگا پیکسل دوربین مداربسته بالاتر باشد دوربین پهنای باند بیشتری را اشغال می کند.

فریم بر ثانیه دوربین ( fps )

با افزایش تعداد فریم دوربین مداربسته در ثانیه

دوربین های مداربسته تحت شبکه

دوربین های مداربسته تحت شبکه یا دوربین IP ، در ویژگی ها و از لحاظ ظاهری و کارکرد بسیار شبیه دوربین های دیگر می باشند با این تفاوت که کابل های خروجی آن ها دارای ورودی سوکت RJ45 است.

اجزای اصلی پروژه دوربین مداربسته شبکه

1-      دوربین تحت شبکه

2-      دستگاه NVR

3-      سوییچ شبکه

4-      کابل های شبکه

دستگاه NVR

دستگاه NVR در پروژه های دوربین مداربسته تحت شبکه وظیفه دریافت اطلاعات بدون واسطه از دوربین ها و یا با واسطه از سوییچ در نهایت تحلیل، نمایش و ظبط آن ها را دارد. از ویژگی های اصلی دستگاه NVR تعداد پورت های آن است. تعداد پورت های

ویژگی های دوربین های مدار بسته

 

1- ویژگی smart IR

این ویژگی در دوربین مداربسته موجب تغییر در میزان نور مادون قرمز ساطع شده بسته به میزان تاریکی و فاصله اجسام از لنز می شود. دوربینی که ویژگی smart IR را نداشته باشد، در هنگام تاریکی زمانی که جسم به لنز نزدیک می شود تصویر آن سفید رنگ و اشباع شده و قابل تشخیص نخواهد بود.

 

2- ویژگی ICR

 

فیلتر مادون قرمز IR CUT فیلتری است که از ورود نور مادون قرمز به دوربین مداربسته جلوگیری میکند. این فیلتر در تاریکی زمانی که IR LED ها روشن می شود، به صورت خودکار غیر فعال شده تا بازتاب نور مادون قرمز به سنسور دوربین برسد. فیلتر icr یک شاتر مکانیکی است معمولا از یک موتور کوچک و پنل های شیشه ای

مواردی که برای خرید دوربین مدار بسته باید مورد توجه قرار گیرد

 

در هنگام خرید دوربین مداربسته مواردی نیاز است که تهیه شود که در ادامه به آن اشاره می کنیم

1- دوربین

در هنگام سفارش دوربین ها لازم است به موارد زیر توجه شود:

 

---کیفیت تصویر

کیفیت تصویر ( مگاپیکسل ) دوربین یکی از مهم ترین عوامل انتخاب دوربین مداربسته است. مگاپیکسل بالاتر دوربین در نهایت منجر به دریافت تصاویری با وضوح و جزییات بالاتر می شود.

 

---فریم بر ثانیه دوربین (fps)

    حداکثر تعداد عکسی که یک دوربین می تواند در ثانیه از محیط بگیرد حداکثر فریم بر ثانیه آن گفته می شود. هر چه میزان فریم یک دوربین بالاتر باشد چسبندگی عکس های سریالی بیشتر و در نتیجه فیلم های ضبط

 انواع دوربین های مدار بسته

 

دوربین های مداربسته در حالت کلی به سه دسته آنالوگ، HD و IP تقسیم می شوند و دارای انواع بولت، دام، صنعتی، اسپید دام و ....... می باشد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

1-     دوربین بولت

 

این مدل به صورت استوانه ای بوده و دوربین دیواری نیز نامیده می شود چون حالت استفاده از آن به صورت کاربرد در محیط بیرونی و متصل به دیوار است. کیس این مدل می تواند فلزی و یا پلاستیک فشرده باشد. به علت مقاومت بالای این مدل در برابر رطوبت و باران، از آن بیشتر در محیط های بیرون استفاده می شود. البته این دوربین بیشتر در معرض دید می باشند و همچنین از زاویه دید کمتری برخورد دارند.

2-     دوربین دام

 

مدل