آشنائی با حملات DoS
26 فروردین 93
زیر مجموعه: امنیت

شاید تاکنون شنیده باشید که یک وب سایت مورد تهاجمی از نوع DoS قرار گرفته است . این نوع از حملات صرفا" متوجه وب سایت ها نبوده و ممکن است شما قربانی بعدی باشید. تشخیص حملات DoS از طریق عملیات متداول شبکه امری مشکل است ولی با مشاهده برخی علائم در یک شبکه و یا کامپیوتر می توان از میزان پیشرفت این نوع از حملات آگاهی یافت .

حملات از نوع ( DoS ( denial-of-service در یک تهاجم از نوع DoS ، یک مهاجم باعث ممانعت دستیابی کاربران تائید شده به اطلاعات و یا سرویس های خاصی می نماید . یک مهاجم با هدف قرار دادن کامپیوتر شما و اتصال شبکه ای آن و یا کامپیوترها و شبکه ای از سایت هائی که شما قصد استفاده از آنان را دارید ، باعث سلب دستیابی شما به سایت های Email ، وب سایت ها ، account های online  و سایر سرویس های ارائه شده بر روی کامپیوترهای سرویس دهنده می گردد . متداولترین و مشهودترین نوع حملات DoS ، زمانی محقق می گردد که یک مهاجم اقدام به ایجاد یک سیلاب اطلاعاتی در یک شبکه نماید . زمانی که شما آدرس URL یک وب سایت خاص را از طریق مرورگر خود تایپ می نمائید ، درخواست شما برای سرویس دهنده ارسال می گردد . سرویس دهنده در هر لحظه قادر به پاسخگوئی به حجم محدودی از درخواست ها می باشد، بنابراین اگر یک مهاجم با ارسال درخواست های متعدد و سیلاب گونه باعث افزایش حجم عملیات سرویس دهند گردد ، قطعا" امکان پردازش درخواست شما برای سرویس دهنده وجود نخواهد داشت. حملات فوق از نوع DoS می باشند، چراکه امکان دستیابی شما به سایـت مورد نظر سلب شده است . یک مهاجم می تواند با ارسال پیام های الکترونیکی ناخواسته که از آنان با نام Spam یاد می شود ، حملات مشابهی را متوجه سرویس دهنده پست الکترونیکی نماید . هر account پست الکترونیکی ( صرفنظر از منبعی که آن را در اختیار شما قرار می دهد ، نظیر سازمان مربوطه و یا سرویس های رایگانی نظیر یاهو و hotmail ) دارای ظرفیت محدودی می باشند. پس از تکمیل ظرفیت فوق ، عملا" امکان ارسال Email دیگری به account فوق وجود نخواهد داشت . مهاجمان با ارسال نامه های الکترونیکی ناخواسته سعی می نمایند که ظرفیت account مورد نظر را تکمیل و عملا" امکان دریافت email های معتبر را ازaccount فوق سلب نمایند .

حملات از نوع ( DDoS (distributed denial-of-service در یک تهاجم از نوع DDoS ، یک مهاجم ممکن است از کامپیوتر شما برای تهاجم بر علیه کامپیوتر دیگری استفاده نماید . مهاجمان با استفاده از نقاط آسیب پذیر و یا ضعف امنتیی موجود بر روی سیستم شما می توانند کنترل کامپیوتر شما را بدست گرفته و در ادامه از آن به منظور انجام عملیات مخرب خود استفاده  نمایند. ارسال حجم بسیار بالائی داده از طریق کامپیوتر شما برای یک وب سایت و یا ارسال نامه های الکترونیکی ناخواسته برای آدرس های Email خاصی ، نمونه هائی از همکاری کامپیوتر شما در بروز یک تهاجم DDOS  می باشد . حملات فوق ، "توزیع شده " می باشند ، چراکه مهاجم از چندین کامپیوتر به منظور اجرای یک تهاجم DoS استفاده می نماید .

نحوه پیشگیری از حملات متاسفانه روش موثری به منظور پیشگیری در مقابل یک تهاجم DoS و یا DDoS  وجود ندارد . علیرغم موضوع فوق ، می توان با رعایت برخی نکات و انجام عملیات پیشگیری ، احتمال بروز چنین حملاتی ( استفاده از کامپیوتر شما برای تهاجم بر علیه سایر کامپیوتر ها )  را کاهش داد .

  • نصب و نگهداری نرم افزار آنتی ویروس (   جایگاه نرم افزارهای ضدویروس ) .

  • نصب و پیکربندی یک فایروال  (   فایروال چیست ؟  )

  • تبعیت از مجموعه سیاست های خاصی در خصوص توزیع و ارائه آدرس Email  (  توصیه هائی برای کاهش Spam ) .

چگونه از وقوع حملات  DoS و یا DDoS  آگاه شویم ؟ خرابی و یا بروز اشکال در یک سرویس شبکه ، همواره بدلیل بروز یک تهاجم DoS نمی باشد . در این رابطه ممکن است دلایل متعددی فنی وجود داشته و یا مدیر شبکه به منظور انجام عملیات نگهداری موقتا" برخی سرویس ها را غیر فعال کرده باشد . وجود و یا مشاهده علائم  زیر می تواند نشاندهنده بروز یک تهاجم از نوع DoS و یا DDoS باشد :

  • کاهش سرعت و یا کارآئی شبکه بطرز غیر معمول ( در زمان باز نمودن فایل ها و یا دستیابی به وب سایت ها ) .

  • عدم در دسترس بودن یک سایـت خاص (بدون وجود دلایل فنی )

  • عدم امکان دستیابی به هر سایتی  (بدون وجود دلایل فنی )

  • افزایش محسوس حجم نامه های الکترونیکی ناخواسته  دریافتی

در صورت بروز یک تهاجم ، چه عملیاتی را می بایست انجام داد ؟ حتی در صورتی که شما قادر به شناسائی حملات از نوع DoS و یا DDoS باشید ، امکان شناسائی مقصد و یا منبع واقعی تهاجم ، وجود نخواهد داشت . در این رابطه لازم است با کارشناسان فنی ماهر ، تماس گرفته تا آنان موضوع را بررسی و برای آن راهکار مناسب را ارائه نمایند .

  • در صورتی که برای شما مسلم شده است که نمی توانید به برخی از فایل ها ی خود و یا هر وب سایتی خارج از شبکه خود دستیابی داشته باشید ، بلافاصله با مدیران شبکه تماس گرفته و موضوع را به اطلاع آنان برسانید . وضعیت فوق می تواند نشاندهنده بروز یک تهاجم بر علیه کامپیوتر و یا سازمان شما باشد .

  • در صورتی که وضعیت مشابه آنچه اشاره گردید را در خصوص کامپیوترهای موجود در منازل مشاهده می نمائید با مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت ( ISP ) تماس گرفته و موضوع را به اطلاع آنان برسانید . ISP مورد نظر می تواند توصیه های لازم به منظور انجام عملیات مناسب را در اختیار شما قرار دهد .

دیدگاه (2) به اشتراک بگذارید:

برچسبها : امنیت ،
security code