انتخاب و حفاظت رمزهای عبور
26 فروردین 93
زیر مجموعه: امنیت

رمزهای عبور، روشی به منظور تائید کاربران بوده و تنها حفاظ  موجود بین کاربر و اطلاعات موجود بر روی یک کامپیوتر می باشند . مهاجمان با بکارگیری برنامه های متعدد نرم افزاری ، قادر به حدس رمز های عبور و یا اصطلاحا" "کراک" نمودن آنان می باشند . با انتخاب مناسب رمزهای عبور و نگهداری ایمن آنان ، امکان حدس آنان مشکل و بالطبع افراد غیر مجاز قادر به دستیابی اطلاعات شخصی شما نخواهند بود .

چرا به یک رمز عبور نیاز است ؟ انسان عصر اطلاعات در طی مدت زمان حیات خود و متناسب با فعالیت های روزانه خود نیازمند استفاده از رمزهای عبور متفاوتی می باشد . بخاطر سپردن شماره کد دستگاه موبایل خود ، شماره کد دستگاههای متفاوتی نظیر دستگاهای ATMبرای دریافت پول ، شماره کد لازم به منظور ورود به یک سیستم کامپیوتری ، شماره کد مربوط به برنامه های کامپیوتری نظیر برنامه های پست الکترونیکی ، امضای دیجیتالی درون یک بانک Online و یا فروشگاههای مجازی و موارد بسیار دیگر ، نمونه هائی در این زمینه می باشند . نگهداری این همه عدد ، حرف و شاید هم ترکیب آنان،  کاربران را مستاصل و گاها" نگران می نماید . مهاجمان با آگاهی از رمز عبور شما قادر به برنامه ریزی یک تهاجم بزرگ و دستیابی به اطلاعات شما می باشند . یکی از بهترین روش های حفاظت از اطلاعات ، حصول اطمینان از این موضوع است که صرفا" افراد مجاز قادر به دستیابی به اطلاعات می باشد . فرآیند تائید هویت و اعتبار کاربران در دنیای سایبر شرایط و ویژگی های خاص خود را داشته و شاید بتوان این ادعا را داشت که این موضوع بمراتب پیچیده تر از دنیای غیرسایبر است . رمزهای عبور یکی از متداولترین روش های موجود در خصوص تائید افراد می باشد . در صورتی که شما رمزهای عبور را بدرستی انتخاب نکرده و یا از آنان بدرستی مراقبت ننمائید ، قطعا" پتانسیل فوق جایگاه و کارآئی واقعی خود را از دست خواهد داد . تعداد زیادی از سیستم ها و سرویس ها صرفا" بدلیل عدم ایمن بودن رمزهای عبور با مشکل مواجه شده و برخی از ویروس ها و کرم ها با حدس و تشخیص رمزهای عبور ضعیف ، توانسته اند به اهداف مخرب خود دست یابند .

چگونه می توان یک رمزعبور خوب را تعریف کرد ؟ اکثر افراد از رمزهای عبوری استفاده می نمایند که مبتنی بر اطلاعات شخصی آنان می باشد ، چراکه بخاطر سپردن این نوع رمزهای عبور برای آنان ساده تر می باشد . بدیهی است به همان نسبت ، مهاجمان نیز با سادگی بیشتری قادر به تشخیص و کراک نمودن رمزهای عبور خواهند بود . به عنوان نمونه ، یک رمز عبور چهار حرفی را در نظر بگیرید . ممکن است این عدد ارتباطی با تاریخ تولد شما داشته و یا چهار شماره آخر شماره دانشجوئی و یا کارمندی و شماره تلفن باشد . این نوع رمزهای عبور دارای استعداد لازم برای حملات از نوع "دیکشنری " ، می باشند . مهاجمان در این نوع از حملات با توجه به کلمات موجود در دیکشنری ، سعی در حدس و تشخیص رمزهای عبور می نمایند . با این که تایپ نادرست برخی کلمات نظیر daytt در مقابل استفاده از date ممکن است مقاومت بیشتری در مقابل حملات از نوع دیکشنری را داشته باشد ، یک روش مناسب دیگر می تواند شامل استفاده از مجموعه ای کلمات و بکارگیری روش هائی خاص به منظور افزایش قدرت بخاطر سپردن اطلاعات در حافظه باشد . مثلا" در مقابل رمز عبور "hoops" ، از "IITpbb" ، استفاده نمائید. ( بر گرفته شده از کلمات عبارت :  I Like To Play Basketball ) . استفاده از حروف بزرگ و کوچک و ترکیب آنان با یکدیگر نیز می تواند ضریب مقاومت رمزهای عبور را در مقابل حملات از نوع "دیکشنری" تا اندازه ای افزایش دهد . به منظور افزایش ضریب مقاومت رمزهای عبور ، می بایست از رمزهای عبور پیچیده ای استفاده نمود که از ترکیب اعداد ، حروف الفبائی و حروف ویژه ، ایجاد شده باشند . پس از تعریف یک رمز عبور مناسب ، برخی از کاربران از آن به منظور دستیابی به هر سیستم و یا برنامه های نرم افزاری استفاده می نمایند.( کلید جادوئی ! )  این نوع از کاربران می بایست به این نکته توجه نمایند که در صورتی که یک مهاجم رمز عبور شما را حدس و تشخیص دهد ، وی به تمامی سیستم هائی که با این رمز عبور کار می کنند، دستیابی پیدا  می نماید . به منظور تعریف رمزعبور ، موارد زیر پیشنهاد می گردد :

 • عدم استفاده از رمزهای عبوری که مبتنی بر اطلاعات شخصی می باشند . این نوع رمزهای عبور به سادگی حدس و تشخیص داده می شوند .

 • عدم استفاده از کلماتی که می توان آنان را در هر دیکشنری  و یا زبانی پیدا نمود .

 • پیاده سازی یک سیستم و روش خاص به منظور بخاطرسپردن رمزهای عبور پیچیده

 • استفاده از حروف بزرگ و کوچک در زمان تعریف رمزعبور

 • استفاده از ترکیب حروف ، اعداد و حروف ویژه

 • استفاده از رمزهای عبور متفاوت برای سیستم های متفاوت

نحوه حفاظت رمزهای عبور پس از انتخاب یک رمزعبور که امکان حدس و تشخیص آن مشکل است ، می بایست تمهیدات لازم در خصوص نگهداری آنان پیش بینی گردد . در این رابطه موارد زیر پیشنهاد می گردد :

 •  از دادن رمز عبور خود به سایر افراد جدا" اجتناب گردد .

 • از نوشتن رمز عبور بر روی کاغذ و گذاشتن آن بر روی میز محل کار، نزدیک کامپیوتر و یا چسباندن آن بر روی کامپیوتر ، جدا" اجتناب گردد . افرادیکه امکان دستیابی فیزیکی به محل کار شما را داشته باشند ، براحتی قادر به تشخیص رمز عبور شما خواهند بود.

 • هرگز به خواسته  افرادیکه ( مهاجمان ) از طریق تلفن و یا نامه از شما درخواست رمز عبور را می نمایند ، توجه ننمائید .

 •  در صورتی که مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت شما ، انتخاب سیستم تائید را برعهده شما گذاشته است ، سعینمائید یکی از گزینه های Kerberos, challenge/response,و یا public key encryption  را در مقابل رمزهای عبور ساده ، انتخاب نمائید .  

 • تعداد زیادی از برنامه ها امکان بخاطر سپردن رمزهای عبور را ارائه می نمایند ، برخی از این برنامه ها دارای سطوحمناسب امنیتی به منظور حفاظت از اطلاعات نمی باشند . برخی برنامه ها نظیر برنامه های سرویس گیرنده پست الکترونیکی ، اطلاعات را به صورت متن ( غیررمزشده ) در یک فایل بر روی کامپیوتر ذخیره می نمایند . این بدان معنی است که افرادیکه به کامپیوتر شما دستیابی دارند، قادر به کشف تمامی رمزهای عبور و دستیابی به اطلاعات شما خواهند بود . بدین دلیل ، همواره بخاطر داشته باشید زمانی که از یک کامپیوتر عمومی ( در کتابخانه ، کافی نت و یا یک کامپیوتر مشترک در اداره ) ، استفاده می نمائید ، عملیات logout را انجام دهید . برخی از برنامه ها از یک مدلرمزنگاری مناسب به منظور حفاظت اطلاعات استفاده می نمایند . این نوع برنامه ها ممکن است دارای امکانات ارزشمندی به منظور مدیریت رمزهای عبور باشند .  منبع :  srco.ir

دیدگاه (2) به اشتراک بگذارید:

برچسبها : امنیت ،
security code