گیت وی VoIP و کاربردهای آن
9 شهریور 93
زیر مجموعه: مقالات Voip

گیت وی VoIP سخت افزاری است که برای ارتباط شبکه مخابراتی (PSTN) با سیستم تلفنی VoIP به کار می رود؛ در واقع گیت وی VoIP، پل ارتباطی بین شبکه مخابرات تلفن شهری و شبکه تلفنی مبتنی بر IP می باشد. در ادامه به بررسی انواع مختلف گیت وی VoIP و کاربردهای آن می پردازیم. گیت وی های ویپ به سه دسته اصلی تقسیم می شوند: 1. گیت وی آنالوگ گیت وی های آنالوگ جهت برقراری ارتباطات آنالوگ، همچون گوشی های تلفن سنتی و یا خطوط شهری، با یک سیستم VoIP  مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع گیت وی ها بر اساس نوع اینترفیس آنالوگ در دو دسته گیت وی FXS و گیت وی FXO تقسیم بندی می شود.   1

•    گیت وی FXO از گیت وی FXO برای اتصال خطوط تلفنی شهری، به شبکه ی VoIP استفاده می شود. به عبارت دیگر تماس های شهری آمده از خطوط آنالوگ، توسط این گیت وی به مکالمات VoIP تبدیل می شوند.

•    گیت وی FXS گیت وی FXS برای اتصال گوشی های تلفن آنالوگ قدیمی و نیز تجهیزات فکس عادی به سیستم تلفن VoIP به کار می رود.

2. گیت وی دیجیتال این نوع از گیت وی، برای ارتباط سیستم تلفنی VoIP با خطوط مخابراتی دیجیتال همچون خطوط E1 استفاده می شود.

2

3. گیت وی GSM این دسته از گیت وی ها امکان ارتباط دو طرفه بین شبکه VoIP و شبکه مخابرات موبایل (GSM) را میسر می سازند؛ راه اندازی سیستم های تلفنی تحت شبکه با استفاده از خطوط تلفن همراه، در مناطقی که دسترسی به خط شهری ندارند، یکی از مهمترین کاربردهای این دستگاه است.

3

در ادامه به رایج ترین موارد استفاده از گیت وی VoIP اشاره می شود. 1.ارتباط خطوط شهری با سیستم تلفنی VoIP اصلی ترین و رایج ترین مورد استفاده از گیت وی ویپ، ارتباط خطوط شهری با سیستم تلفنی ویپ باشد. لذا برای ورود خطوط شهری آنالوگ به شبکه VoIP حضور گیت وی ویپ الزامی است.

4

2. ارتباط تلفن های آنالوگ قدیمی به سیستم تلفن VoIP در صورتی که از نقطه نظر هزینه، توجیهی برای کنار گذاشتن تلفن های آنالوگ سنتی و خرید IP Phone های جدید ندارید  این امکان وجود دارد که با تجهیز سیستم تلفنی به گیت وی FXS از تلفن های آنالوگ قدیمی موجود، در شبکه تلفنی VoIP استفاده کرده و در نتیجه متحمل هزینه های اضافی نشوید.

5

3.ارتباط VoIP با سیستم PBX سنتی در صورتی که بستر لازم برای جایگزینی سیستم PBX سنتی با سیستم VoIP وجود نداشته باشد و یا به طور کلی قصد داشته باشید که سیستم تلفنی سنتی را در کنار سیستم تلفنی VoIP استفاده کنید، بکارگیری گیت وی ویپ مناسب ترین راه حل می باشد. برای این امر با توجه به تعداد تماس های همزمان مورد نیاز، این امکان وجود دارد که با استفاده از گیت وی ویپ آنالوگ یا دیجیتال، مرکز تلفن سنتی موجود را با  سیستم تلفنی VoIP، یکپارچه سازید و و در کنار سیستم سانترال، از تمامی امکانات VoIP بهره مند شوید. از این طریق می توان از کنار گذاشتن سیستم های قدیمی و هزینه های زیاد در گام های اولیه راه اندازی شبکه VoIP جلوگیری کرد.

6

4. انتقال خطوط شهری آنالوگ در نظر بگیرید شعبه اصلی سازمان در شهر تهران و کارخانه سازمان هم در منطقه ای خارج از تهران می باشد که به خطوط شهری دسترسی ندارد. یکی از موارد استفاده از گیت وی ویپ انتقال خطوط شهری است که می توان خطوط شهری سازمان اصلی واقع در تهران را به کارخانه مورد نظر که دسترسی به خطوط شهری ندارد، انتقال داد.

5. استفاده از گیت وی GSM در صورت عدم امکان استفاده از خطوط شهری یکی از عمده کاربرد های گیت وی GSM، در مناطقی از قبیل کارخانجات و معادن می باشد که دسترسی به خطوط شهری، مشکل است. لذا در صورت استفاده از این  نوع گیت وی به همراه سیم کارت های GSM، می توانید با شبکه مخابراتی ارتباط داشته باشید.

7

منبع : سایت ساعیان ارتباط

دیدگاه (2) به اشتراک بگذارید:

برچسبها : مقالات Voip ،
security code