سیگنال های رادیویی

 

فرکانس رادیویی(RF) چیست؟

بطور کلی میتوان گفت یک سیگنال رادیویی از یک سیگنال متناوب AC   شروع میشود که توسط یک فرستنده تولید شده است. این سیگنال AC درون یک رسانای مسی مثلا کابل کواکسیال میشود و از طریق یک آنتن بصورت سیگنال الکترو مغناطیس تشعشع میشود.

تغییرات شار الکتریکی در یک آنتن که همان جریان شناخته میشود سبب تغییر میدان های الکترومغناطیس اطراف آنتن خواهد شد. یک سیگنال AC که از آن به شکل موج (Wave form) تعبیر میشود در واقع همان چیزی است که به آن موج سینوسی گویند.

 

 

خصوصیات فرکانس های رادیویی :

 

 بطور کلی برای همه فرکانس های رادیویی مشخصه های کلی زیر قابل تعریف است.

 

1)قطبیت

2)طول موج

3)فرکانس

4)دامنه

5)فاز

 

 

شناختن رفتارهای فرکانس های رادیویی (RF)

یک سیگنال رادیویی در داخل هوا یا محیط های مختلفی سیر میکند که باعث میشود تغییر کند و رفتارهای مختلفی را نشان


میکروتیک چیست ؟
16 شهریور 93

MikroTik یک سرور مبتنی بر کرنل لینوکس است که بر روی یک کامپیوتر معمولی قابل نصب و سرویس دهی به صورت کاملا پایدار می باشد. اما چرا این نام MikroTik نام گرفت ؟ میکروتیک یک شرکت در کشور لیتوانی در اروپای شرقی است که در سال 1995 کار خود را با فروش روتر های وایرلس شروع و در پی توسعه کار خود سیستم عاملی را تحت عنوان MikroTik Router OS ارائه کرد که همین امر باعث آن شد که در سال 2007 میلادی تعداد کارمندان این شرکت به 70 نفر افزایش پیدا کند. خوب حالا این سوال پیش میاید که Router OS چست ؟ Router OS یک سیستم عامل بر پایه لینوکس است که می تواند بر روی سیستم های معمولی مانند نصب شود و در آن قابلیت های خوبی از جمله : VPN Firewall کنترل پهنای باند هات اسپات قابلیت وایرلس اشاره کرد برای استفاده

پس از نصب نرم افزار RouterOS و یا روشن کردن  روتر،  روش های مختلفی برای ارتباط با آن و انجام تنظیمات وجود دارد:

·        دسترسی با استفاده از نرم افزار WinBox

·        دسترسی با استفاده از واسط گرافیکی وب بیس (Webfig)

·        دسترسی به Command Line Interface (CLI)از طریق Telnet ,ssh ,serial cableو یا حتی با استفاده از کیبورد و مانیتور به شرطی که روتر VGA card داشته باشد.

WINBOX:

Winboxیک نرم افزار پیکر بندی روتر است که می تواند از طریق macیا IP به روتر وصل شود.

برنامه را اجرا کنید و دکمه Browse را بزنید اگر روتر شما وصل و روشن باشد اینجا باید نمایش داده شود.winbox تمام روترهای موجود در شبکه را پیدا می کند.حال بر روی mac  یا ip روتر مورد نظر کلیک کنید و سپس connect  را بزنید.

Winbox تمام پلاگین های روتر را دریافت کرده و صفحه تنظیمات روتر را نمایش می دهد .

WEBFIG:

شما می توانید با وارد کردن ipروتر در browser  خود

مدیریت و کانفیگ میکروتیک به چند روش انجام می شود .

متداول ترین روش ریموت Telnet و SSH هست که میکروتیک بصورت کامل از این دو روش پشتیبانی می کند و به راحتی می توانید با Telnet و SSH روتر خود را کانفیگ کنید .

در صورتی که روتر را روی سیستم x86 نصب میکنید ؛ براحتی می توانید از رابط متنی خود سیستم عامل استفاده کنید .

اما شرکت میکروتیک جایگزین بسیار خوبی برای رابط متنی عرضه کرده است !

رابط گرافیکی برای کانفیگ روترهای میکروتیک !

استفاده از رابط گرافیکی برای کانفیگ و مدیریت روتر های میکروتیک به دو صورت انجام می شود .

۱ – بر روی پروتکل HTTP و با استفاده از مرورگر وب

۲- نرم افزار تحت ویندوز Winbox

متداول ترین ابزار کانفیگ و مدیریت میکروتیک همان winbox می باشد . با استفاده از

میکروتیک یک شرکت در کشور LATVIA ( یک کشور نسبتا کوچک در اروپای شرقی ) است که در سال 1995 کار خود را با فروش روتر های وایرلس شروع و در پی توسعه کار خود سیستم عامل Mikrotik Router OS را ارائه کرد و در سال 2007 تعداد کارمندان خود را به 70 نفر افزایش داد. میکروتیک نام سیستم عامل مسیریابی است که با استفاده از هسته لینوکس ساخته شده است، میکروتیک هم قابلیت نصب بر روی رایانه های خانگی را دارد و همچنین به صورت بسته نرم افزاری-سخت افزاری ارائه شده است. میکروتیک در سال ۱۹۹۵ توسط دو دانشجوی دانشگاه ام ای تی آمریکا به وسیله نگارش سیستم عامل میکروتیک بنیان گذاشته شد . همزمان با شکل گیری استانداردهای ۱۱/۸۰۲ و توسعه سخت افزاری این سیستم عامل قابلیت بیسیم نیز به آن افزوده شد. MikroTik یک سرور مبتنی بر


میکروتیک
10 بهمن 92

میکروتیک از سال ۱۹۹۵ فعالیت خود را در عرصه صنعت فناوری اطلاعات با ارائه راه حل های سرویس دهنگان اینترنت بیسیم ( WISP) در کشور لاتویا ( لتونی ) آغاز و همچنین در سال ۱۹۹۶ با انجام پروژه های وایرلس در نقاط مختلف جهان به کار خود ادامه داد تا در نهایت در سال ۱۹۹۷ سیستم عاملی جهت راه حل های مسیریابی و شبکه های بی سیم را با قابلیت های فراوان و شگفت انگیزی به نام RouterOS تولید نمود که قابلیت نصب بروی سیستم های کامپیوتری را دارا بود با گسترش فعالیت ها و از جمله محبوبیت این سیستم و عملکرد های فوقالعاده آن در زمینه شبکه این شرکت موفق به تولین سخت افزار در کنار سیستم عامل خود با نام RouterBoard گردید . در حال حاضر این شرکت در کلیه کشور ها و پنج قاره نمایندگی های فروش ،