GPT یا MBR ؟
23 خرداد 98

تفاوت بین پارتیشن بندی GPT با MBR

 

در ویندوز های ۸ و ۱۰ پس از آنکه یک هارد دیسک جدید سیستم خود اضافه کنید از شما سوال می کند که می خواهید هارد شما GPT باشد یا MBR؟ GPT یک فرمت جدید برای هارد دیسک ها می باشد که بعلت برخی از محدودیت های MBR رفته رفته دارد جایگزین آن می شود.

 

GPT یا MBR چکار می کنند؟

قبل از شروع استفاده از یک هارد درایو شما باید آ ن را به یکی  از دو فرمت  GPT (GUID Partition Table) یا MBR (Master Boot Record) پارتیشن بندی کنید. درواقع این دو فرمت دو راه برای نحوه ی دخیره ی  اطلاعات پارتیشن ها بر روی هارد است. این اطلاعات شامل مکان شروع و پایان یک پارتیشن می باشد. بنابراین سیستم عامل شما به کمک این  اطلاعات می تواند تشخیص دهد که برای بوت کردن سیستم عامل از کدام سکتور (Sector) هارد شروع به خواندن اطلاعات کند. پس این دلیل انتخاب یکی از دو فرمت MBR یا GPT قبل از استفاده از هارد می باشد.

 

محدودیت های MBR

MBR یا همان Master Boot Record ،اولین بار توسط IBM در سیستم عامل داس 2 (DOS 2.0) در سال 1983 ساخته شد. به این دلیل به آن Master Boot Record می گفتند که می توانست  مکان بوت اصلی سیستم عامل را تشخیص و آن را اجرا کند. MBR درواقع یک نوع بوت لودر کوچک است که بوت لودر اصلی که همان سیستم عامل است (مانند ویندوز) را فراخوانی می کند. برای همین است که برخی اوقات با خراب شدن فایل بوت MBR سیستم عامل قادر به لود شدن نمی باشد. MBR تنها تا هارد درایو هایی با حجم 2 ترابایت را ساپورت می کند. یکی دیگر از محدودیت های MBR این است که شما تنها 4 پارتیشن از نوع primary می توانید بسازید.

MBR مهمترین ساختار قالب بندی داده ها بر روی هارد دیسک محسوب می شود و زمانی که شما دیسک خود را Format می کنید ایجاد می شود. در داخل MBR یک کد اجرایی بسیار کوچک به نام Master Boot Code ، مشخصه یا Signature Disk و همچنین جدول پارتیشن ها یا Partition Table دیسک شما قرار دارد. در انتهای MBR یک ساختار 2 بایتی به نام Signature Word وجود دارد که همیشه به شکل 0x55AA ست شده است و انتهاب سکتور را مشخص می کند. همچنین Signature Word وظیقه علامت گذاری انتهاب EBR یا Extended Boot Record را به همراه Boot Sector بر عهده دارد. شناسه دیسک یا Disk Signature یک عدد منحصر به فرد است که در offset ای به شکل 0x0aB8 قرار می گیرد و وظیفه شناساندن دیسک به سیستم عامل را بر عهده دارد.

 

بصورت کلی فعالیت های MBR به شکل زیر خلاصه می شود : 

اسکن کردن جدول پارتیشن ها یا Partition Table برای پیدا کردن پارتیشن فعال یا Active Partition
پیدا کردن سکتور شروع یا Starting Sector پارتیشن فعال یا Active Partition
لود کردن یک کپی از Boot Sector از داخل Active Partition به داخل Memory سیستم
انتقال دستورات کنترلی به کدهای اجرایی موجود در Boot Sector
 

 

مزایای GPT

GPT یا همان GUID Partition Table یک فرمت استاندارد جدید برای هارد درایو ها می باشد که رفته رفته دارد جای MBR را می گیرد. GPT به همراه UEFI کم کم دارد جایگزین BIOS های قدیمی می شوند. به این دلیل GUID Partition Table گفته می شود که هرپارتیشنی که شما می سازید دارای یک شناسه منحصر به فرد جهانی می باشد.

این سیستم محدودیت های MBR را ندارد. درایو ها می توانند بسیار بزرگ باشند، بسیار بزرگ تر و محدودیت اندازه ی آن ها را تنها به سیستم عامل و فایل های آن بستگی دارد. GPT تقریبا به شما اجازه می دهد که بصورت نامحدود پارتیشن ایجاد کنید و بازهم تنها محدودیتی که برای شما است را ممکن است سیستم عامل به شما تحمیل کند. ویندوز به شما اجازه ساخت تا 128 پارتیشن را می دهد و شما احتیاجی به ساخت پارتیشن extended ندارید.

در MBR فایل های بوت دیسک تنها در یک جا ذخیره می شود این به این معناست که اگر این فایل ها خراب یا گم شوند شما با مشکل رو به رو خواهید شد.

در حالت GPT چندین کپی از فایل های  بوت و درجاهای مختلف دخیره می شود و اگر برای یکی مشکلی ایجاد ششود به راحتی می توان آنها را بازیابی یا درست کرد. GPT دارای حالتی به نام بررسی فراوان چرخه ها (cyclic redundancy check) یا CRC می باشد، این ویژگی بصورت مدام اطلاعات را بررسی می کند تا از صحت و سالم بودن آنها اطمینان حاصل پیدا کند. در MBR حالتی وجود نداست تا درصورت خرابی اطلاعات شما متوجه شوید و درصوت خرابی تنها بوت شما دچار مشکل  می شود و دلیل آن را نمی دانید! اگر برای مدیریت هارد درحالت GPT بخواهید از ابزار قدیمی استفاده کنید آن را بصورت یک درایور خواهد شناخت.  GPT قابلیت پارتیشن بندی را ندارد.

 

کامپیوتر هایی که براساس UEFI باشند تنها درصورتی بر روی آنها ویندوز نصب می شود که نوع هارد بر اساس GPT باشد. تمامی نسخه های 10, 8.1, 8, 7, Vista قابلیت نصب بروی GPT را دارند و می توانند بر روی آن اطلاعات ذخیره کنند.دیگر سیستم عامل هایی چون لینوکس نیز از قافله عقب نمانده، و خود را با GPT سازگار کرده اند.

 

 

دیدگاه (2) به اشتراک بگذارید:

security code