نصب ویندوز بر روی سیستم عامل Mac OS

 

لپ تاپ های مک از زمانی که از پردازنده های اینتل هم پشتیبانی می کنند قابلیت نصب ویندوز را  دارند. سیستم عامل mac به علت ویژگی های منحصر به فردی که دارد از طرفدار های خود برخورد دار است. در واقع سیستم عامل مک هم از سرعت خوبی برخوردار است هم به علت پروتکل های مختلف امنیت بالایی دارد. 

اما به علت ویژگی های خاص مک و همچنین استفاده از نرم افزار های خاص و تخصصی ویندوز، شما را به یک ویندوز نیازمند میکند. البته نصب ویندوز بر روی مک هم دردسر های خود را دارد که در ادامه با ما همراه باشید تا روش های آن را بیان کنیم.

به طور کلی از دو روش می توانید بر روی macbook خود ویندوز نصب کنید :

1-Bootcamp

2- مجازی سازی.

 

1- Bootcamp: در bootcamp از طریق سیستم عامل مک درایور ها به صورت مستقیم دانلود میشود (باید به اینترنت متصل باشید) و سپس با انتخاب فایل iso ویندوز و رفتن به مراحل بعدی ویندوز را نصب کنید. مزیت استفاده از این روش این است که، شما با هر بار روشن کردن macbook خود میتوانید انتخاب کنید که با windows یا mac os بالا بیایید. که این امر موجب می شود سیستم شما با همه ی توان خود از سیستم عامل مورد نظرتان استفاده کند.

البته اگر بخواهیم معایب هم بگیم می توانیم به این نکته اشاره کنیم که شما به طور همزمان نمی توانید فایل خود را در ویندوز و مک داشته باشید یا هر موقه که دلتون خواست بین دو سیستم عامل سوئیچ کنید، برای این که به هر سیستم عامل ورود کنید و به فایل های آن دسترسی داشته باشید باید سیستم خود را راه اندازی مجدد کنید.

 

2- مجازی سازی: روش دیگر این است که در سیستم عامل mac خود مجازی سازی انجام دهید و هر بار که بخواهید وارد محیط ویندوز خود شوید، از طریق نرم افزار مجازی سازی در سیستم عمل mac خود این کار را انجام دهید. 

در سیستم عامل مک از دو طریق می توان مجازی سازی را انجام داد:1-Parallel و 2- VMware fusion

هر دو نرم افزار مجازی سازی به یک شکل عمل می کنند. در مجازی سازی هم سیستم شما با همه ی توان کار می کند و عملکرد قابل قبولی دارد و قابلیت اجرای برنامه های سنگین را دارد، اما ترجیح این است که این روش برای سیستم هایی استفاده شود که مقدار RAM و فضای هارد بالایی دارند. در مجازی سازی مانند این می ماند که شما دو کامپیوتر مجزا از هم دارید که با سخت افزار های مختص خود که در هم هیچ اختلالی ایجاد نمی کنند. در این روش شما می توانید همزمان به mac os و windows خود دسترسی داشته باشید بدون این که اختلالی در هر کدام از سیستم عامل های شما از لحاظ سرعت ایجاد شود. از مزایای دیگر این روش این است که شما به طور همزمان می توانید پوشه های خود را بین ویندوز و مک به اشتراک بگذارید. 

در هر کدام از دو نرم افزار مجازی سازی که بیان شد، شما می توانید تمام مشخصات سخت افزاری مورد نیاز خود را به ویندوز اختصاص دهید. مواردی مانند میزان اختصاص رم، هارد، گرافیک و ..... و زمانی که شما نرم افزار مجازی را اجرا میکنید کامپیوتر شما به دو کامپیوتر یکی با مشخصات وارد شده برای ویندوز و بقیه سخت افزار برای مک خواهد بود. درایور ها در این روش از طریق نصب fusion tools یا parallel tools بر روی ویندوز شما نصب می شود. این کار از طریق یک چیپ سخت افزاری که در سیستم های مک وجود دارد امکان پذیر می شود و درایور های سخت افزار mac را به ویندوز انتقال می دهد.

از معایب این روش هم اگر بخواهیم بگوییم، این است که با مجازی سازی شما دو سیستم دارید که هر کدام برای مثال حافظه RAM مشخص خود را دارند. که هر کدام یک مقداری را از دست میدهند و حافظه available خود را دارند. در نتیجه یک مقدار اندکی از رم شما نسبت به حالتی که مجازی سازی انجام نشده است، هدر می رود. این روش در سرورها (server) پیاده سازی می شود چون از سخت افزار بالاتری برخورد دار هستند.

دیدگاه (2) به اشتراک بگذارید:

security code