انواع دوربین های مدار بسته

 

دوربین های مداربسته در حالت کلی به سه دسته آنالوگ، HD و IP تقسیم می شوند و دارای انواع بولت، دام، صنعتی، اسپید دام و ....... می باشد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

1-     دوربین بولت

 

این مدل به صورت استوانه ای بوده و دوربین دیواری نیز نامیده می شود چون حالت استفاده از آن به صورت کاربرد در محیط بیرونی و متصل به دیوار است. کیس این مدل می تواند فلزی و یا پلاستیک فشرده باشد. به علت مقاومت بالای این مدل در برابر رطوبت و باران، از آن بیشتر در محیط های بیرون استفاده می شود. البته این دوربین بیشتر در معرض دید می باشند و همچنین از زاویه دید کمتری برخورد دارند.

2-     دوربین دام

 

مدل دام (Dome) یا سقفی ، همانطور که از اسم آن مشخص است، گنبدی شکل می باشد که عموما در محیط های بسته و زیر سقف نصب می شود. این دوربین ها هم کمتر جلب توجه میکنند هم از زاویه دید بالاتری برخورد دارند. برخی از این دوربین ها دارای ویژگی ضد خرابکاری (IK10) بوده که مقاومت بالایی در برابر ضربه فیزیکی دارند. کیس این مدل نیز می تواند از فلز یا پلاستیک فشرده باشد. البته این نوع دوربین ها در برابر رطوبت و آب مقاومت کمتری دارند.

3-     دوربین صنعتی

 

به این مدل دوربین جعبه ای یا باکس هم گفته می شود. در این نوع دوربین با قرار دادن لنز های ثابت و متغییر مختلف در جلوی آن می توان به انعطاف بیشتری در تحت پوشش قرار دادن محیط تحت نظارت دست یافت. از این مدل دوربین ها در جاهای صنعتی، بانک ها و محیط های بیرون استفاده می شود.

4-     اسپید دام

 

نام دیگر این دوربین PTZ است که قابلیت تغییر در راستای عمود، افقی می باشد. این نوع دوربین ها قابلیت تغییر فاصله کانونی را دارند که می توان زوم بهتری روی تصاویر داشت، این نوع دوربین ها که از گرانترین نوع دوربین ها می باشند، قابلیت کنترل پذیری از طریق دستگاه یا جویستیک را هم دارند. علاوه بر آن، این دوربین ها قابلیت برنامه پذیر از جمله preset و tour ( در پست های بعدی با این ویژگی ها و ویژگی های دیگر آشنا می شوید) هستند که در صورت تنظیم کردن آن ها دیگر نیازی به تغییر پیوسته دستی آن ها توسط اپراتور برطرف می شود.

5-     دوربین پین هول

 

این مدل دوربین ها با توجه به ابعاد کوچکی که دارند، در موادر خاص استفاده می شوند. نظارت مستتر و مخفی سوژه ها از جمله کاربرد های این نوع دوربین هاست. این مدل دوربین در نقاط کور و خارج از دید نصب می شوند.

6-     دوربین چشم ماهی

 

این مدل دوربین ها دارای یک لنز بسیار واید با فاصله کانونی کم می باشند که در نتیجه دید کلی نسبت به محیط اطراف را دارد.

7-     دوربین لامپی

 

این دوربین ها مانند یک لامپ با سرپیچ E27 بوده که توان الکتریکی مورد نیاز خود را از این طریق تامین می نماید. دوربین های لامپی دارای میدان دید 360 درجه می باشند. دوربین های لامپی مستقیما به مودم محلی متصل شده و کار انتقال تصویر را انجام میدهد.

دیدگاه (2) به اشتراک بگذارید:

security code