ویژگی های دوربین های مدار بسته

 

1- ویژگی smart IR

این ویژگی در دوربین مداربسته موجب تغییر در میزان نور مادون قرمز ساطع شده بسته به میزان تاریکی و فاصله اجسام از لنز می شود. دوربینی که ویژگی smart IR را نداشته باشد، در هنگام تاریکی زمانی که جسم به لنز نزدیک می شود تصویر آن سفید رنگ و اشباع شده و قابل تشخیص نخواهد بود.

 

2- ویژگی ICR

 

فیلتر مادون قرمز IR CUT فیلتری است که از ورود نور مادون قرمز به دوربین مداربسته جلوگیری میکند. این فیلتر در تاریکی زمانی که IR LED ها روشن می شود، به صورت خودکار غیر فعال شده تا بازتاب نور مادون قرمز به سنسور دوربین برسد. فیلتر icr یک شاتر مکانیکی است معمولا از یک موتور کوچک و پنل های شیشه ای و فیلتر های حساس به نور مادون قرمز تشکیل شده است . با استفاده از قابلیت icr شما متوجه وضوح تصاویر دوربین مدار بسته دید در شب ,و یا در هنگام وجود یا عدم وجود icr می شوید . چشم انسان تنها در نور مرئی توانایی دید را دارد . سنسور های موجود در دوربین مدار بسته نسبت به طیف نور مرئی حساس هستند بنابراین دوربین مدار بسته نیازمند فیلتری است که از رسیدن نور مادون قرمز به سنسور در طول روز  جلوگیری کند . این فیلتر در بین سنسور و لنز دوربین مدار بسته قرار می گیرد.

 

 

3-      ویژگی AGC

AGC مخفف Auto Gain Control می باشد، که موجب تقویت سیگنال الکتریکی خروجی دوربین مداربسته در تاریکی و کاهش آن در محیط های با روشنایی زیاد می شود. یکی از نکات منفی AGC فزایش ناخواسته نویز در تصاویر است. از آنجا که کل سیگنال خروجی دوربین در تاریکی تقویت می شود، بنابراین اگر نویزی در تصویر وجود داشته باشد آن نیز تقویت خواهد شد. امروزه این تکنولوژی در همه دوربین های مدار بسته وجود دارد و کاربران می توانند با تنظیم و روشن یا خاموش کردن آن از این تکنولوژی استفاده کنند.

 

4-      ویژگی DNR

حذف دیجیتالی نویز تصاویر یک ویژگی مهم در دوربین های مدار بسته می باشد که ، به موجب آن نقاط ریز ایجاد شده توسط نویز، در تصویر به خصوص در زمان عملکرد دوربین در تاریکی، حذف شده و یا کاهش چشمگیری می یابد. ویژگی مذکور به دو دسته 2DNR و 3DNR تقسیم می شود که به ترتیب منظور حذف نویز تصویر به صورت 2 بعدی و 3 بعدی است.

 

5-      ویژگی HLC

HLC مخفف high light compensation یا جبران ساز نور شدید است. دوربین های مداربسته دارای این ویژگی زمانی که در معرض نور شدید قرار گیرند، آن را کور می کنند. به عنوان مثال زمانی که یک ماشین با چراغ های روشن در شب به دوربین نزدیک شود، این ویژگی موجب کور شدن نور چراغ های ماشین شده و در نتیجه دوربین به قابلیت پلاک خوانی خواهد رسید. به همین دلیل یکی از کاربرد های اصلی دوربین های دارای این ویژگی خواندن پلاک خودرو در شب و زمانی که چراغ خودرو روشن است، می باشد.

 

6-      ویژگی BLC

BLC مخفف back light compensation یا جبرانساز نور پس زمینه است. دوربین های مداربسته دارای این ویژگی زمانی که در محیطی قرار گیرند که بخشی از آن دارای نور مناسب و برخی نقاط تاریک است، نور پس زمینه خود را به حدی افزایش می دهند تا نقاط تاریک به سهولت قابل رویت باشند. عیب این خاصیت افزایش هم زمان میزان روشنایی نقاطی است که در حالت عادی نیز نور مناسبی داشته باشند. چرا که در نهایت نقاط کم نور در حالت عادی به نور مناسبی رسیده و نقاط با نور مناسب در حالت عادی زیاد از حد پر نور خواهند شد.

 

7-      ویژگی WDR

WDR مخفف wide dynamic range است. این ویژگی در واقع حالت بهبود یافته BLC می باشد، که نقاط ضعف BLC  در آن برطرف گریدیده است. این ویژگی باعث می شود که نقاط با نور مناسب ثابت مانده، نقاط با نور کم روشن تر شده و نقاط با نور شدید تاریک تر شوند. به همین دلیل طیف کاملی از میزان روشنایی تصویر را تحت کنترل خود در می آورد. WDR یک ویژگی نسبتا پیشرفته در دوربین های مداربسته محسوب می شود. و دوربین های دارای این ویژگی نسبت به سایر دوربین ها دارای قیمت بالاتری می باشند. حالت تضعیف یافته آن DWDR یا WDR دیجیتالی است که اکثر دوربین ها دارای این قابلیت هستند و باوجود این که بازدهی WDR را ندارد، اما در زمینه کنترل نور بسیار موثر است 

8-      ویژگی starlight

به آن ویژگی دید در شب رنگی نیز نامیده می شود موجب می گردد تا دوربین مدار بسته تا حدودی بتواند در تاریکی تصاویر رنگی را از محیط دریافت و جهت ضبط به دستگاه ارسال نماید.

 

 

9-      ویژگی defog

این ویژگی در واقع خاصیت ضد مه و گرد و غبار است. دوربین های مدار بسته دارای این ویژگی دارای تصویری با بازدهی بیشتر در محیط های مه آلود و پر گرد و غبار می باشند.

 

10-  ویژگی ROI

ROI مخفف region of interest یا منطقه با علاقه مندی بیشتر است. در برخی دوربین های تحت شبکه، تراکم پیکسلی در بخش های مختلف تصویر می تواند تغییر داده شود. به عنوان مثال برای یک دوربین 6 مگاپیکسلی می توان تعیین نمود که در یک چهارم سمت چپ تصویر 70 درصد پیکسل ها متمرکز گردد و سایر پیکسل های باقی مانده نیز در قسمت باقی مانده از تصویر پخش شود .

 

11-  ویژگی ANR

ANR مخفف auto network recovery یا بازیابی خودکار شبکه است. دوربین های دارای این ویژگی در صورتی که خطایی رخ دهد به صورت خودکار خطا را تشخیص داده و در ادامه تصاویر را بر روی کارت حافظه داخلی خود ذخیره می نماید.

 

12-  ویژگی face detection

دوربین های تشخیص چهره علاوه بر ضبط تصاویر در حالت عادی، زمانی که فردی از مقابل آن عبور می کند، عبور شخص را تشخیص داده و تصویر آن را به صورت فایل عکس در قسمت خاصی از هارد ذخیره می نماید. کاربرد این نوع دوربین ها زمانی بیشتر قابل درک خواهد بود، که بدانیم در یک بازه 10 ساعته جهت بررسی افراد وارد شده به یک شرکت می توان صرفا با مشاهده عکس های ذخبره شده به مقصود دست یابیم. این در حالی است که اگر یک دوربین معمولی داشته باشیم، برای بررسی افراد وارد شده به شرکت مجبور خواهیم بود فیلم 10 ساعته ضبط شده توسط دوربین را به صورت پیوسته بازبینی نماییم که کاری دشوار و وقت گیر خواهد بود.

 

 

13-  ویژگی EIS

EIS مخفف electronic image stabilizer یا پایدار ساز الکترونیکی تصاویر است. این ویژگی موجب خنثی سازی حرکت های فیزیکی نامطلوب دوربین ناشی از وزش باد شدید یا لرزش دیوار ها به دلیل موتورهای الکتریکی، خودروها و..... شده و در نهایت تصویری ثابت بدون لرزش را به ارمغان می آورد.

 

دیدگاه (2) به اشتراک بگذارید:

security code