اهمیت امنیت در اینترنت
26 فروردین 93
زیر مجموعه: امنیت

دون شک کامپیوتر و اینترنت در مدت زمان کوتاهی توانسته اند حضور مشهود خود را در تمامی عرصه های حیات بشری به اثبات برسانند . وجود تحولات عظیم در ارتباطات ( نظیر Email و تلفن های سلولی ) ، تحولات گسترده در زمینه تجهیزات الکترونیکی و سرگرمی ( کابل دیجیتال ، mp3 ) ، تحولات گسترده در صنعت حمل و نقل ( سیستم هدایت اتوماتیک اتومبیل ، ناوبری هوائی ) ، تغییرات اساسی در روش خرید و فروش کالا ( فروشگاههای online ، کارت های اعتباری ) ، پیشرفت های برجسته در عرصه پزشکی ، صرفا" نمونه هائی اندک در این زمینه می باشد . اجازه دهید به منظور آشنائی با جایگاه کامپیوتر در زندگی انسان عصر حاضر و اهمیت امنیت اطلاعات ، این پرسش ها را مطرح نمائیم که در طی یک روز چه میزان با کامپیوتر درگیر هستید ؟ چه حجمی از اطلاعات شخصی شما بر روی کامپیوتر خود و یا سایر کامپیوترهای دیگر ، ذخیره شده است ؟ پاسخ به سوالات فوق،جایگاه کامپیوتر و اهمیت ایمن سازی اطلاعات در عصر اطلاعات را بخوبی مشخص خواهد کرد . امنیت در اینترنت ، حفاطت از اطلاعات با استناد به سه اصل اساسی زیر است : 

 • نحوه  پیشگیری از بروز یک تهاجم
 • نحوه تشخیص یک تهاجم
 • نحوه برخورد با حملات

انواع تهدیدات  اینترنت،علیرغم تمامی جنبه های مثبت دارای مجموعه ای گسترده از خطرات و تهدیدات امنیتی است که برخی از آنان بسیار جدی و مهم بوده و برخی دیگر از  اهمیت کمتری برخوردار می باشند : 

 • عملکرد ویروس های کامپیوتری که می تواند منجر به حذف اطلاعات موجود بر روی یک کامپیوتر شود .
 • نفوذ افراد غیر مجاز به کامپیوتر شما و تغییر فایل ها
 • استفاده از کامپیوتر شما برای تهاجم علیه دیگران
 • سرقت اطلاعات حساس نظیر شماره کارت اعتباری و خرید غیر مجاز با استفاده از آن

با رعایت برخی نکات می توان احتمال بروز و یا موفقیت این نوع از حملات را به حداقل مقدار خود رساند .

نحوه حفاظت  اولین مرحله به منظور حفاظت و ایمن سازی اطلاعات ، شناخت تهدیدات و آگاهی لازم در خصوص برخی مفاهیم اولیه در خصوص  ایمن سازی اطلاعات است .

 • Hacker ,attacker و یا Inruder . اسامی فوق به افرادی که همواره در صدد  استفاده از نقاط ضعف و آسیب پذیر موجود در نرم افزارها  می باشند ، اطلاق می گردد . با این که در برخی حالات ممکن است افراد فوق اهداف غیر مخربی را نداشته و انگیزه آنان صرفا" کنجکاوی باشد، ماحصل عملیات آنان می تواند اثرات جانبی منفی را به دنبال داشته باشد .

 • کد مخرب : این نوع کدها شامل ویروس ها ، کرم ها و برنامه های تروجان ( Trojan ) بوده که هر یک از آنان دارای ویژگی های منحصر بفردی می باشند :

   ویروس ها ، نوع خاصی از کدهای مخرب می باشند که شما را ملزم می نمایند به منظور آلودگی سیستم ، عملیات خاصی را انجام دهید . این نوع از برنامه ها به منظور نیل به اهداف مخرب خود نیازمند یاری کاربران می باشند . باز نمودن یک فایل ضمیمه همراه Email و یا مشاهده یک صفحه وب خاص ، نمونه هائی از همکاری کاربران در جهت گسترش این نوع از کدهای مخرب است .

   کرم ها : این نوع از کدهای مخرب  بدون نیاز به دخالت کاربر ، توزیع و گسترش می یابند . کرم ها ، عموما" با سوء استفاده از یک نقظه آسیب پذیر در نرم افزار فعالیت خود را آغاز نموده و  سعی می نمایند که کامپیوتر هدف را آلوده نمایند . پس از آلودگی یک کامپیوتر ، تلاش برای یافتن و آلودگی سایر کامپیوتر انجام خواهد شد . همانند ویروس های کامپیوتری ، کرم ها نیز می توانند از طریق Email ، وب سایت ها و یا نرم افزارهای مبتنی بر شبکه ، توزیع و گسترش یابند . توزیع اتوماتیک کرم ها نسبت به ویروس ها یکی از  تفاوت های محسوس بین این دو نوع کد مخرب ، محسوب می گردد .

  □ برنامه های تروجان :  این نوع از کدهای مخرب ، نرم افزارهائی می باشند که ادعای ارائه خدماتی را داشته ولی در عمل،  اهداف خاص خود را دنبال می نمایند . ( تفاوت در حرف و عمل  ) . مثلا" برنامه ای  که ادعای افزایش سرعت کامپیوتر شما را می نماید ،ممکن است در عمل اطلاعات حساس موجود برروی کامپیوتر شما  را برای یک مهاجم و یا سارق از راه دور ، ارسال نماید .

دیدگاه (2) به اشتراک بگذارید:

برچسبها : امنیت ،
security code