انواع پیکربندی شبکه
30 اردیبهشت 98
زیر مجموعه: دانستنیهای شبکه

انواع همبندی های شبکه

 

اجزای یک شبکه را می توان به روش های مختلف طبق یک طرح یا نقشهٔ مشخص به هم متصل نمود که به این طرح و نقشه اتصال، پیکربندی (هم بندی)  شبکه می گویند. به عبارت دقیق تر هم بندی دارای دو حالت فیزیکی و منطقی می باشد، در حالت فیزیکی چگونگی اتصال ظاهری اجزای شبکه مشخص می شود که به وسیله کابل به هم متصل می شوند و حالت منطقی آن، نحوهٔ تبادل اطلاعات و چگونگی دسترسی رایانه ها به محیط انتقال را مشخص می کند.

 

هم بندی خطی:

   در این نوع همبندی تمام سیستم ها با یک کابل به هم متصل شده اند. زمانی که یک رایانه اطلاعات را ارسال می کند به تمام رایانه ها ارسال می شود و رایانه ای که دارای آدرس مشخص می باشد اطلاعات را دریافت کرده و سایر رایانه ها اطلاعات را به خط اصلی بر می گردانند.

   چون درکابل شبکه خطی، سیگنال ها پس از رسیدن به انتهای خط )فضای باز( دوباره به خط اصلی برمی گردند و باعث تداخل و مختل شدن کل شبکه می شوند، به همین دلیل باید در ابتدا و انتهای خط شبکه از ترمیناتور استفاده شود. ترمیناتور حاوی یک مقاومت الکتریکی است که وابسته به مشخصات کابل و پارامترهای دیگر می باشد که در نوع خاصی از شبکه ها 50 اهم می باشد.

 

 

مزایای همبندی خطی

 • ساده ترین نوع هم بندی می باشد.
 •  ارزان ترین نوع هم بندی می باشد.
 • نسبت به بقیه هم بندی ها کابل کمتری مصرف می شود.
 • افزایش یا کاهش سیستم ها به راحتی انجام می شود.

معایب هم بندی خطی

 • سرعت پا یین تری نسبت به بقیه هم بندی ها دارد.
 • در صورت قطع شدن یک قسمت از کابل اصلی، ارتباط تمامی اجزای شبکه قطع می شود و شبکه از کار می افتد. ) چون فضای باز ایجاد می شود و باعث تداخل و انعکاس سیگنال ها می گردد.
 • اگر یکی از ترمیناتورها قطع یا خراب شود، ارتباط تمامی اجزای شبکه قطع می شود و شبکه از کار می افتد.
 • عیب یابی شبکه مشکل و زمان بر می باشد.
 • یک تکنولوژی قدیمی است.

 

همبندی مشبک

تمام رایانه های شبکه دو به دو با یک کابل مستقل به هم متصل می باشند که این حالت ایده آل می باشد و به آن مش کامل می گویند. از این توپولوژی در شبکه های محلی استفاده نمیشه. به چند دلیل:1-هزینه بالا 2-پیچیدگی طراحی و پیاده سازی
هزینه بالا به خاطر نیاز به کابل های و کارت شبکه های زیاد هست. اگه برای N رایانه در شبکه N*N-1/2 کابل استفاده شه در اینصورت گراف کامل داریم که این بهینه ترین حالت ممکنه. اما میشه تعدادی از مسیره(کابلها)رو حذف کرد که در اینصورت باز هم مسیرهای زیادی بین رایانه ها وجود داره و کماکان مزیت مش وجود داره(مهمترین مزیت مش اینه که با قطع شدن یکی از مسیرهای یک رایانه به رایانه های دیگه ،اون رایانه از شبکه خارج نمیشه.چون هنوز مسیرهای زیادی وجود دارن)
در واقع اگه بخواهیم برای اینترنت توپولوژی درنظر بگیریم،او توپولوژی مش خواهد بود. اطلاعات ارسالی شما در اینترنت به بسته های زیادی تقسیم میشن که هر کدوم از این بسته ها سعی میککنه بهترین مسیر(کم ترافیکترین مسیر) رو برای عبور انتخاب کنه.حالا اگه روتری که تعدادی از یا همه بسته های شما از اون عبور میکردند هم ازکار بیفته بسته های مربوطه مسیر دیگه ای رو برای عبور انتخاب می کنند.

 

مزایای هم بندی مشبک

 • اگر یکی از ارتباط ها قطع شود از مسیر دیگری ارتباط برقرار می شود.
 • مطمئن ترین و پایدارترین نوع ارتباط را نسبت به سایر هم بندی ها دارا می باشد.

معایب هم بندی مشبک

به دلیل استفاده زیاد کارت شبکه و کابل، پیچیده ترین و گران ترین نوع هم بندی می باشد.

 

هم بندی ستاره ای

تمام رایانه های شبکه توسط یک کابل مستقل به یک نقطه مرکزی به نام هاب یا سوییچ متصل می شوند. سیگنال ها از رایانه فرستنده به سوئیچ ارسال می شود سپس سوئیچ آنها را به سایر رایانه های شبکه ارسال می کند.

 

 

مزایای هم بندی ستاره ای

 • قطع شدن یک کابل به طور معمول بر روی بقیه شبکه تأثیری نمی گذارد مگر این که مربوط به سرویس دهنده باشد.
 • در صورت استفاده از سوئیچ، سیگنال ها فقط به رایانه مقصد ارسال می شوند نه تمام رایانه ها و این امر باعث کاهش حجم ترافیک می شود.
 • در صورت استفاده از سوئیچ، امکان تبادل اطلاعات دو به دو به صورت هم زمان وجود خواهد داشت.
 • هزینه نگهداری و رفع عیب آن نسبت به هم بندی خطی پا یین تر است.

معایب هم بندی ستاره ای

 • اگر به هر دلیلی دستگاه مرکزی از کار بیفتد، کل شبکه از کار می افتد.
 • مصرف کابل و هزینه پیاده سازی آن نسبت به هم بندی خطی بیشتر می باشد.

اگر به هر دلیلی نقطه مرکزی از کار بیفتد کل شبکه از کار باز می ایستد، به همین دلیل معمولاً هاب را از نظر فیزیکی در یک تابلوی مخصوص معروف به Rack نصب کرده و آن را در یک مکان مطمئن و با شرایط محیطی مناسب قرار می دهند. در شبکه هایی که ضریب حساسیت آن ها بیشتر است، ترکیبی از دو یا چند سوئیچ را قرار داده و بدین ترتیب اگر یکی از سوئیچ ها از کار بیفتد، سوئیچ های دیگر بلافاصله وارد عمل شده و ترافیک از طریق آن ها به عبور خود ادامه می دهد.

 

 

 

 

 

دیدگاه (2) به اشتراک بگذارید:

security code