VoIP چیست؟
9 بهمن 92
زیر مجموعه: مقالات Voip

اینترنت در عمر نسبتا کوتاه خود توانسته است منشا تحولات چشمگیری در عرصه های متفاوت حیات بشریت باشد. فناوری VoIP نمونه ای در این زمینه است که با استفاده از آن می توان از زیرساخت اینترنت برای مکالمات تلفنی استفاده  نمود. این فناوری علیرغم ارائه امکانات گسترده، مسایل و چالش های امنیتی مختص به خود را دارا است.

VoIP برگرفته از Voice over internet protocol که با نام IP تلفنی نیز از آن یاد می شود، امکان استفاده از اینترنت برای مکالمات تلفنی را فراهم می نماید. در مقابل استفاده از خطوط تلفن سنتی، VoIP از فناوری دیجیتال استفاده می نماید و نیازمند یک اتصال broadband نظیر DSL است. هم اینک شرکت های متعددی سرویس فوق را در اختیار علاقه مندان قرار می دهند.

متداولترین کاربرد VoIP برای موارد شخصی و استفاده در منازل، سرویس های تلفنی مبتنی بر اینترنت است که با محوریت یک سوئیچ تلفن انجام می شود. با استفاده از فناوری فوق، استفاده کنندگان می توانند همچنان دارای یک شماره تلفن باشند. در چنین مواردی ممکن است از یک آداپتور نیز استفاده گردد. آداپتور فوق این امکان را دراختیار استفاده کننده قرار خواهد داد تا بتوانند از یک تلفن معمولی نیز استفاده نمایند.

در زمان استفاده از سرویس فوق، مخاطب شما متوجه این موضوع نخواهد شد که شما از فناوری VoIP استفاده می نمایید و قادر به تشخیص دقیق تفاوت سرویس فوق نسبت به یک تلفن سنتی نمی باشد.

ممکن است از خود بپرسید که VoIP چگونه می تواند مفید واقع شود. خوب، کافی است چند ثانیه راجع به آن فکر کنید. اگر تبدیل سیگنالهای آنالوگ به داده های دیجیتال ممکن باشد، VoIP می تواند یک ارتباط اینترنت استاندارد را به یک روش مجازا رایگان برای برقرای ارتباطات تلفنی در هر جای دنیا تبدیل کند. فقط کافی است هزینه ISP را بپردازید. این امر شما را قادر می کند که شرکت های تلفنی را به طور کامل کنار بگذارید. VoIP قابلیت این را دارد که روش کار سیستم های تلفنی را کاملا متحول کند. شرکت های زیادی هستند که سرویس VoIP  ارئه می دهند و پیوسته هم در حال افزایش هستند.

در حال حاضر شرکت های مخابراتی پیشگام در دنیا، پس از وقوف به امکانات بی پایان این تکنولوژی جدید، در حال تأسیس مراکز VoIP  در سراسر دنیا هستند و فروش سیستمهای تلفن VoIP روز به روز در حال گسترش است.

دیدگاه (2) به اشتراک بگذارید:

برچسبها : مقالات Voip ،
security code